Pieszyce

Pieszyce, niedu偶e miasteczko w powiecie dzier偶oniowskim, rozci膮gni臋te wzd艂u偶 Potoku Pieszyckiego u podn贸偶a G贸r Sowich - posiada wiele walor贸w i atrak­cji turystycznych. Historia miejscowo艣ci zwi膮zana jest z rozwojem tkactwa i przemys艂u w艂贸kienniczego. Tutaj mia艂 sw贸j pocz膮tek bunt tkaczy 艣l膮skich w 1844 r., kt贸­ry sta艂 si臋 kanw膮 dramatu 鈥濼kacze鈥, laureata literackie­go Nobla, Gerharda Hauptmanna.

Po II wojnie 艣wiatowej Pieszyce zosta艂y w艂膮czone do Polski i do艣wiadczy艂y nap艂ywu nowej ludno艣ci z r贸偶nych rejon贸w Polski. Po zmianach ustrojowych 1989 r. odzyska艂y swoj膮 histori臋, a po upadku w艂贸­kiennictwa w latach 90. XX w. przesz艂y okres reno­wacji, stopniowo rozwijaj膮c turystyk臋.

Centralne po艂o偶enie Pieszyc w G贸rach Sowich sta­nowi dobr膮 baz臋 wypadow膮 do zwiedzania licznych atrakcji turystycznych w regionie. Mo偶na st膮d wybra膰 si臋 do zamku Ksi膮偶 w Wa艂brzychu, twierdzy w Srebrnej G贸rze, zobaczy膰 militarne sekrety III Rzeszy w pod­ziemnej twierdzy 鈥濺iese鈥 w Walimiu, obejrze膰 ko艣ci贸艂 Pokoju w 艢widnicy, czy pow臋drowa膰 szlakami na naj­wy偶szy szczyt G贸r Sowich - Wielk膮 Sow臋.

W臋dr贸wk臋 najlepiej rozpocz膮膰 w centrum miastecz­ka. To tu znajduje si臋 przepi臋kny pa艂ac zbudowany w 1580 r. na planie podkowy. Pa艂ac pieszycki, przebudo­wany w stylu baroko­wym w 1699 r., zwany Wersalem 艢l膮ska, jest najwi臋kszym pa艂acem baro­kowym w tej cz臋艣ci Polski. Zniszczony przez up艂yw czasu, dzisiaj restaurowany przez prywatnych w艂a艣cicieli. Pa艂ac otacza og贸lnodost臋pny rozleg艂y park i ogr贸d. Zachowa艂y si臋 resztki dworu gotyckiego.

Na uwag臋 zas艂uguj膮 tak偶e dwa ko艣cio艂y - gotycki 艣w. Jakuba z XIII w., kt贸rego fundatorem by艂, jak m贸wi legenda, Piotr W艂ast - krzewiciel chrze艣cija艅stwa na 艢l膮­sku. To podniesieniu tutejszej kaplicy do rangi ko艣cio艂a parafialnego zawdzi臋czaj膮 Pieszyce pierwsz膮 pisemn膮 wzmiank臋 w dokumencie wystawionym przez biskupa wroc艂awskiego Tomasza I w 1258 r. Drugi - neogotyc­ki 艣w. Antoniego z Padwy - zbudowany jako 艣wi膮ty­nia ewangelicka na planie krzy偶a w 1875. Do ko艅ca II wojny 艣wiatowej s艂u偶y艂 ewangelikom. Dzisiaj oby­dwie 艣wi膮tynie s膮 stopniowo odrestaurowywane.

Wielka Sowa i Park Krajobrazowy

Per艂膮 gminy Pieszyce jest Wie偶a Widokowa na Wielkiej Sowie (1015 m n.p.m.). Zbudowana stara­niem Towarzystwa Mi艂o艣nik贸w G贸r Sowich w 1906r., ma 25 m wysoko艣ci. Po wielu latach bez gospodarza dzi臋ki staraniom gminy Pieszyce zosta艂a ponownie udost臋pniona turystom. Jej remont mo偶liwy by艂 dzi臋ki 艣rodkom finansowym pozyskanym z Unii Europejskiej. Roztacza si臋 z niej jedna z najpi臋kniejszych i najrozleglejszych panoram g贸rskich, obejmuj膮ca praktycznie ca艂e Sudety, ogromn膮 cz臋艣膰 Przedg贸rza i spore frag­menty Niziny 艢l膮skiej.

Wielka Sowa stanowi centrum Parku Krajobra­zowego G贸r Sowich. G贸ry Sowie nale偶膮 do najatrak­cyjniejszych teren贸w w wojew贸dztwie dolno艣l膮skim. Przyci膮gaj膮 czystym powietrzem, pi臋knymi krajobra­zami, bogat膮 flor膮 i faun膮, cisz膮, szlakami turystycz­nymi i 艣cie偶kami rowerowymi oraz mikroklimatem o walorach zdrowotnych.

Z Pieszyc na Wielk膮 Sow臋 mo偶emy doj艣膰 przez Ro艣cisz贸w lub Kamionki, albo dojecha膰 samochodem na Prze艂臋cz Jugowsk膮 lub Walimsk膮, a st膮d ju偶 pieszo na szczyt.

Liczne szlaki piesze prowadz膮ce w g贸ry s膮 w wi臋k­szo艣ci 艂agodne i dostosowane do turystki rodzinnej, natomiast czerwony szlak rowerowy przez Ro艣cisz贸w przeznaczony jest zdecydowanie dla zaawansowanych rowerzyst贸w z dobr膮 kondycj膮. Szla­ki turystyczne wykorzystywane s膮 cz臋sto przez mi艂o艣ni­k贸w wycieczek w stylu Nordic Walking. Organizowane s膮 liczne imprezy dla amator贸w spacer贸w z kijami. Mi艂o艣nicy jazdy konnej mog膮 skorzysta膰 z us艂ug stajni w Podolinie lub z rancza w Piskorzowie, niedaleko Pieszyc. Popularne s膮 te偶 wyci膮gi narciarskie na Prze艂臋czy Jugowskiej, w Sokolcu i Rzeczce.

Ro艣cisz贸w i Kamionki

Niedaleko Ro艣ciszowa, id膮c z Pieszyc po lewej stro­nie drogi, znajduje si臋 g贸ra Grodzisko (535 m n.p.m.), na kt贸rej archeolodzy odkryli 艣lady rozleg艂ej warowni, z podw贸jnym wa艂em i fos膮 z drugiej po艂owy XIII w.

Id膮c lub jad膮c dalej mijamy po prawej stronie eklektyczno-secesyjny budynek sanatorium z 1898 r. Nie opo­dal mo偶emy obejrze膰 malowniczo po艂o偶ony i otoczony drzewami ko艣ci贸艂ek pw. 艢w. Bart艂omieja, z ko艅ca XV w., przebudowany w XVIII w., o wystroju barokowym.

Barokowo-klasycystyczny jest te偶 pa艂ac z XVIII w., otoczony starym parkiem. Obecnie siedziba o艣rodka wypoczynkowego Kasztel.

Wyruszaj膮c z Ro艣ciszowa szlakiem zielonym w kierunku Lasocina przechodzimy obok gospodarstwa agroturystycznego 鈥濩icha Woda" w Lasocinie. Mo偶na tu z艂owi膰 pstr膮ga, obejrze膰 minizoo z lamami i papuga­mi, zje艣膰, odpocz膮膰 i przenocowa膰. Dalej wspinamy si臋 w g贸r臋 strumienia, do w臋z艂a szlak贸w na polanie Stara Jod艂a. St膮d szlakiem 偶贸艂tym i czerwonym albo 偶贸艂tym i niebieskim wchodzimy na jeden z najciekawszych punkt贸w widokowych w Sudetach - Wielk膮 Sow臋.

Natomiast w Kamionkach obejrze膰 mo偶na ko艣ci贸艂 pw. Anio艂贸w Str贸偶贸w z XVIII w., z krzy偶em pokutnym wmurowanym w 艣cian臋.

Teren Kamionek zas艂uguje na uwag臋 ze wzgl臋du na licznie wyst臋puj膮­ce tu 艣lady po dawnym g贸rnictwie. Oko艂o kilometra na p贸艂noc od ko­艣ci贸艂ka odnale藕膰 mo偶na pozosta艂o艣ci po kopalni srebra. Po艂o偶on膮 na zboczach Kokotnej 艁膮ki (802 m n.p.m.) wielopoziomow膮 kopalni臋 鈥濧ugusta" uznano za jedn膮 z najpi臋kniejszych w Sudetach.

Stoki g贸r Czy偶yka (555 m n.p.m.) i B艂yszcza (637 m n.p.m), le偶膮ce po drugiej stronie Kamionek, pokryte s膮 licznymi wlotami do dawnych sztolni i wyrobisk. S膮 to pozosta艂o艣ci po kopalniach z XVI w. i XIX w. Wydoby­wano tu m. in. rudy srebra, barytu i o艂owiu. Kopalnie te nie s膮 udost臋pnione turystycznie.

Mi艂o艣nik贸w flory i fauny z pewno艣ci膮 zainteresu­je, oznakowana pomara艅czowymi tr贸jk膮tami, 艣cie偶ka przyrodnicza mi臋dzy Kamionkami a Lasocinem. Przej­艣cie trwa 2 godz. i wzbogacone jest tablicami infor­macyjnymi. 艢cie偶ka przebiega przez urokliwe tereny z licznymi punktami widokowymi na dolin臋 Ro艣ciszowa, Lasocina i Kamionek.