Pieszyce
Pieszyce, niedu偶e miasteczko w powiecie dzier偶oniowskim, rozci膮gni臋te wzd艂u偶 Potoku Pieszyckiego u podn贸偶a G贸r Sowich - posiada wiele walor贸w i atrakcji turystycznych. Historia miejscowo艣ci zwi膮zana jest z rozwojem tkactwa i przemys艂u w艂贸kienniczego. Tutaj mia艂 sw贸j pocz膮tek bunt tkaczy 艣l膮skich w 1844 r., kt贸ry sta艂 si臋 kanw膮 dramatu 鈥濼kacze鈥, laureata literackiego Nobla, Gerharda Hauptmanna.
Po II wojnie 艣wiatowej Pieszyce zosta艂y w艂膮czone do Polski i do艣wiadczy艂y nap艂ywu nowej ludno艣ci z r贸偶nych rejon贸w Polski. Po zmianach ustrojowych 1989 r. odzyska艂y swoj膮 histori臋, a po upadku w艂贸kiennictwa w latach 90. XX w. przesz艂y okres renowacji, stopniowo rozwijaj膮c turystyk臋.
Centralne po艂o偶enie Pieszyc w G贸rach Sowich stanowi dobr膮 baz臋 wypadow膮 do zwiedzania licznych atrakcji turystycznych w regionie. Mo偶na st膮d wybra膰 si臋 do zamku Ksi膮偶 w Wa艂brzychu, twierdzy w Srebrnej G贸rze, zobaczy膰 militarne sekrety III Rzeszy w podziemnej twierdzy 鈥濺iese鈥 w Walimiu, obejrze膰 ko艣ci贸艂 Pokoju w 艢widnicy, czy pow臋drowa膰 szlakami na najwy偶szy szczyt G贸r Sowich - Wielk膮 Sow臋.
W臋dr贸wk臋 najlepiej rozpocz膮膰 w centrum miasteczka. To tu znajduje si臋 przepi臋kny pa艂ac zbudowany w 1580 r. na planie podkowy. Pa艂ac pieszycki, przebudowany w stylu barokowym w 1699 r., zwany Wersalem 艢l膮ska, jest najwi臋kszym pa艂acem barokowym w tej cz臋艣ci Polski. Zniszczony przez up艂yw czasu, dzisiaj restaurowany przez prywatnych w艂a艣cicieli. Pa艂ac otacza og贸lnodost臋pny rozleg艂y park i ogr贸d. Zachowa艂y si臋 resztki dworu gotyckiego.
Na uwag臋 zas艂uguj膮 tak偶e dwa ko艣cio艂y - gotycki 艣w. Jakuba z XIII w., kt贸rego fundatorem by艂, jak m贸wi legenda, Piotr W艂ast - krzewiciel chrze艣cija艅stwa na 艢l膮sku. To podniesieniu tutejszej kaplicy do rangi ko艣cio艂a parafialnego zawdzi臋czaj膮 Pieszyce pierwsz膮 pisemn膮 wzmiank臋 w dokumencie wystawionym przez biskupa wroc艂awskiego Tomasza I w 1258 r. Drugi - neogotycki 艣w. Antoniego z Padwy - zbudowany jako 艣wi膮tynia ewangelicka na planie krzy偶a w 1875. Do ko艅ca II wojny 艣wiatowej s艂u偶y艂 ewangelikom. Dzisiaj obydwie 艣wi膮tynie s膮 stopniowo odrestaurowywane.
Wielka Sowa i Park Krajobrazowy
Per艂膮 gminy Pieszyce jest Wie偶a Widokowa na Wielkiej Sowie (1015 m n.p.m.). Zbudowana staraniem Towarzystwa Mi艂o艣nik贸w G贸r Sowich w 1906r., ma 25 m wysoko艣ci. Po wielu latach bez gospodarza dzi臋ki staraniom gminy Pieszyce zosta艂a ponownie udost臋pniona turystom. Jej remont mo偶liwy by艂 dzi臋ki 艣rodkom finansowym pozyskanym z Unii Europejskiej. Roztacza si臋 z niej jedna z najpi臋kniejszych i najrozleglejszych panoram g贸rskich, obejmuj膮ca praktycznie ca艂e Sudety, ogromn膮 cz臋艣膰 Przedg贸rza i spore fragmenty Niziny 艢l膮skiej.
Wielka Sowa stanowi centrum Parku Krajobrazowego G贸r Sowich. G贸ry Sowie nale偶膮 do najatrakcyjniejszych teren贸w w wojew贸dztwie dolno艣l膮skim. Przyci膮gaj膮 czystym powietrzem, pi臋knymi krajobrazami, bogat膮 flor膮 i faun膮, cisz膮, szlakami turystycznymi i 艣cie偶kami rowerowymi oraz mikroklimatem o walorach zdrowotnych.
Z Pieszyc na Wielk膮 Sow臋 mo偶emy doj艣膰 przez Ro艣cisz贸w lub Kamionki, albo dojecha膰 samochodem na Prze艂臋cz Jugowsk膮 lub Walimsk膮, a st膮d ju偶 pieszo na szczyt.
Liczne szlaki piesze prowadz膮ce w g贸ry s膮 w wi臋kszo艣ci 艂agodne i dostosowane do turystki rodzinnej, natomiast czerwony szlak rowerowy przez Ro艣cisz贸w przeznaczony jest zdecydowanie dla zaawansowanych rowerzyst贸w z dobr膮 kondycj膮. Szlaki turystyczne wykorzystywane s膮 cz臋sto przez mi艂o艣nik贸w wycieczek w stylu Nordic Walking. Organizowane s膮 liczne imprezy dla amator贸w spacer贸w z kijami. Mi艂o艣nicy jazdy konnej mog膮 skorzysta膰 z us艂ug stajni w Podolinie lub z rancza w Piskorzowie, niedaleko Pieszyc. Popularne s膮 te偶 wyci膮gi narciarskie na Prze艂臋czy Jugowskiej, w Sokolcu i Rzeczce.
Ro艣cisz贸w i Kamionki
Niedaleko Ro艣ciszowa, id膮c z Pieszyc po lewej stronie drogi, znajduje si臋 g贸ra Grodzisko (535 m n.p.m.), na kt贸rej archeolodzy odkryli 艣lady rozleg艂ej warowni, z podw贸jnym wa艂em i fos膮 z drugiej po艂owy XIII w.
Id膮c lub jad膮c dalej mijamy po prawej stronie eklektyczno-secesyjny budynek sanatorium z 1898 r. Nie opodal mo偶emy obejrze膰 malowniczo po艂o偶ony i otoczony drzewami ko艣ci贸艂ek pw. 艢w. Bart艂omieja, z ko艅ca XV w., przebudowany w XVIII w., o wystroju barokowym.
Barokowo-klasycystyczny jest te偶 pa艂ac z XVIII w., otoczony starym parkiem. Obecnie siedziba o艣rodka wypoczynkowego Kasztel.
Wyruszaj膮c z Ro艣ciszowa szlakiem zielonym w kierunku Lasocina przechodzimy obok gospodarstwa agroturystycznego 鈥濩icha Woda" w Lasocinie. Mo偶na tu z艂owi膰 pstr膮ga, obejrze膰 minizoo z lamami i papugami, zje艣膰, odpocz膮膰 i przenocowa膰. Dalej wspinamy si臋 w g贸r臋 strumienia, do w臋z艂a szlak贸w na polanie Stara Jod艂a. St膮d szlakiem 偶贸艂tym i czerwonym albo 偶贸艂tym i niebieskim wchodzimy na jeden z najciekawszych punkt贸w widokowych w Sudetach - Wielk膮 Sow臋.
Natomiast w Kamionkach obejrze膰 mo偶na ko艣ci贸艂 pw. Anio艂贸w Str贸偶贸w z XVIII w., z krzy偶em pokutnym wmurowanym w 艣cian臋.
Teren Kamionek zas艂uguje na uwag臋 ze wzgl臋du na licznie wyst臋puj膮ce tu 艣lady po dawnym g贸rnictwie. Oko艂o kilometra na p贸艂noc od ko艣ci贸艂ka odnale藕膰 mo偶na pozosta艂o艣ci po kopalni srebra. Po艂o偶on膮 na zboczach Kokotnej 艁膮ki (802 m n.p.m.) wielopoziomow膮 kopalni臋 鈥濧ugusta" uznano za jedn膮 z najpi臋kniejszych w Sudetach.
Stoki g贸r Czy偶yka (555 m n.p.m.) i B艂yszcza (637 m n.p.m), le偶膮ce po drugiej stronie Kamionek, pokryte s膮 licznymi wlotami do dawnych sztolni i wyrobisk. S膮 to pozosta艂o艣ci po kopalniach z XVI w. i XIX w. Wydobywano tu m. in. rudy srebra, barytu i o艂owiu. Kopalnie te nie s膮 udost臋pnione turystycznie.
Mi艂o艣nik贸w flory i fauny z pewno艣ci膮 zainteresuje, oznakowana pomara艅czowymi tr贸jk膮tami, 艣cie偶ka przyrodnicza mi臋dzy Kamionkami a Lasocinem. Przej艣cie trwa 2 godz. i wzbogacone jest tablicami informacyjnymi. 艢cie偶ka przebiega przez urokliwe tereny z licznymi punktami widokowymi na dolin臋 Ro艣ciszowa, Lasocina i Kamionek.