Pieszyce – miasto w Górach Sowich

Obszar gminy Pieszyce pokryty jest gęstą siecią dobrze oznakowanych szlaków turystycznych i tras rowerowych, które zróżnicowane są pod względem długości i trudności. Gmina należy także do Strefy MTB SUDETY, czyli największego systemu tras rowerowych w Polsce (20 tras o łącznej długości ponad 500 km!). Zimą z kolei miłośnicy „biegówek” mogą korzystać z ratrakowanych tras biegowych.
Na terenie gminy znajduje się wiele zabytków architektury. Do najcenniejszych należą: pałac barokowy z XVIII wieku w Pieszycach, pałac barokowo - klasycystyczny z XVIII w. w Rościszowie oraz kościoły: św. Jakuba, św. Antoniego, św. Aniołów Stróżów w Kamionkach, św. Bartłomieja w Rościszowie i św. Jana Nepomucena w Piskorzowie. Największą atrakcją turystyczną gminy Pieszyce jest jednak ponad 100-letnia wieża widokowa na Wielkiej Sowie, która jest także symbolem całych Gór Sowich.
Co roku w gminie odbywają się m.in.: Jarmark Wielkanocny i Bożonarodzeniowy, Dni Pieszyc, Kino Plenerowe w parku, Zawody MTB o Puchar Burmistrza Miasta Pieszyce, Góry Sowie UpHill, czyli wjazd z Pieszyc na Przełęcz Jugowską na nartorolkach oraz liczne rajdy samochodowe, które na stałe wpisały się w krajobraz Gór Sowich.

- Gdzie nas znajdziesz?
Pieszyce leżą w południowej części województwa dolnośląskiego, w Kotlinie Dzierżoniowskiej u podnóża Gór Sowich na wysokości 250-550 m n.p.m. Gminę zamieszkuje około 9500 mieszkańców. To zaledwie około godziny jazdy od Wrocławia, która przeniesie cię w zupełnie inny świat.
W Parku Krajobrazowym znajdziesz wiele malowniczych zakątków, a najbardziej rozpoznawalnym miejscem Gór Sowich jest wieża widokowa na najwyższym szczycie pasma Wielkiej Sowie, która jest celem licznych wycieczek i węzłem szlaków turystycznych. Jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w całym paśmie Sudetów. Symbolem gminy jest muflon, którego najliczniejsza populacja w Polsce znajduje się właśnie w Górach Sowich. Żyją tu liczne gatunki fauny, bogata i różnorodna flora. 1 maja każdego roku na samym szczycie oficjalnie otwieramy sezon turystyczny.

- Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
Najbardziej charakterystyczną budowlą dla gminy Pieszyce jest wieża widokowa na Wielkiej Sowie. Jej historia ma swój początek w 1886 roku. Wtedy to na wysokiej, 2-metrowej kamiennej podstawie wybudowano drewnianą wieżę widokową. W takiej postaci wieża z przyczyn technicznych przetrwała tylko do 1904 roku. Podjęto decyzję o postawieniu żelbetonowej wieży o wysokości 25 metrów. Inicjatorem remontu była Federacja Towarzystw Górskich, w której znaczny udział miał oddział pieszycki. Kamień węgielny uroczyście położono w 1905 roku, a oficjalnego otwarcia, połączonego z festynem, dokonano 24 maja 1906 roku. Wieżę zaprojektował architekt Hennning. Budowę sfinansowano ze zbiórek pieniężnych. Do 1907 r. zdołano uzbierać 18.218 marek. Przedsięwzięcie powierzono firmie Bastänier & George z Lipska. Wysokość wieży wynosi 25m, średnica na dole ma 8m, a na górze 4m. Na parterze wieży urządzono izbę pamięci, w której postawiono 90 cm popiersie Bismarcka, wykonane przez Harro Magnussena w galwanoplastycznym zakładzie tworzyw sztucznych w Geislingen / Würtenberg. W pomieszczeniu tym znajdowały się również 3 kolorowe okna z witrażami przedstawiającymi motywy z życia Bismarcka. Krętymi schodami zewnętrznymi okalającymi cokół można było dostać się do schodów wewnątrz wieży, które prowadziły na kondygnację widokową z 14 otworami okiennymi. Następne 21 stopni schodów prowadziło na górną platformę widokową budowli. „Ogień wieży” pochodził z zainstalowanego tutaj reflektora acetylenowego.
Wieża imienia Bismarcka, przyciągała rzesze turystów. W latach do I wojny światowej sprzedawano ok. 8 500 biletów wstępu rocznie. Rekordowym pod tym względem rokiem był pierwszy rok po oficjalnym otwarciu – wówczas wieżę odwiedziło ok. 21 000 turystów.
Wstęp na wieżę od zawsze był płatny, wydaje się więc, że przy tak licznych odwiedzinach Wielka Sowa powinna na siebie zarabiać. Jednak sytuacja polityczna, wojny światowe i brak opieki nad obiektem powoli doprowadzały wieżę do stanu, który mogliśmy obserwować jeszcze do 2005 r. Do tego czasu kilka razy w historii pojawiły się szanse i nadzieje na remont, jednak kończyło się to tylko na krótkookresowych pracach zabezpieczających obiekt przed całkowitym zniszczeniem. Tak było do 2006 roku, kiedy zakończył się remont wieży prowadzony przez miasto Pieszyce. W Górach Sowich do 1939 roku powstało 7 tego typu obiektów. Po 1945 roku wieżę oficjalnie przemianowano na wieżę gen. Władysława Sikorskiego, następnie (w 1980r.) na wieżę dr Mieczysława Orłowicza (aktywnego działacza PTTK). Jednak obie nazwy nie przyjęły się. Dziś obiekt postrzegany jest jako symbol Gór Sowich i Gminy Pieszyce.

 

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

w sezonie letnim czynna jest codziennie

(maj - październik)

w godzinach od 9:30 do 19:00.

Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł

Kamery on-line i szczegóły: www.pieszyce.pl

Dane teleadresowe

Urząd Miasta i Gminy Pieszyce

ul. T. Kościuszki 2, 58-250 Pieszyce

tel.: 74 836 54 87, fax 74 836 72 30

www.pieszyce.pl Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 POBIERZ HERB PIESZYC:
*.png

Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii

galeria pieszyce