17 czerwca 2022 roku, rozpoczynając świętowanie Dni Pieszyc, odbyła się uroczystej Sesja Rady Miejskiej z okazji 60-lecia nadania praw miejskich miastu Pieszyce. Jednym z punktów sesji było wręczenie tytułów Honorowego Obywatela Gminy Pieszyce. Uchwałę o nadaniu tego zaszczytnego wyróżnienia Panu Zdzisławowi Maciejewskiemu Rada Miejska Pieszyc podjęła 26 maja 2022 r.

Zdzislaw Maciejewski

Zdzisław Maciejewski - ur. 4 lutego 1949 r. we wsi Płąchawy położonej w województwie kujawsko- pomorskim, w powiecie wąbrzeskim, w gminie Płużnica. W latach 1962-1967 uczył się w Technikum Samochodowym. Po jego ukończeniu pracował w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Malej Grzywnie, niedaleko Torunia. W 1972 r. przeprowadził się na Dolny Śląsk, znalazł pracę w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń (PZU) w Dzierżoniowie, a w międzyczasie studiował zaocznie prawo administracyjne we Wrocławiu. W PZU pracował do 2011 r.
Znalazł swoje miejsce w Pieszycach, gdzie mieszka do dzisiaj. Ma liczne zainteresowania i pasje, które zaczął rozwijać, będąc już na emeryturze. Jest pasjonatem i zbieraczem białej broni, którą kolekcjonuje i przeprowadza jej renowację. Do tej pory zgromadził około 600 sztuk białej broni. Został zaangażowany do pracy na rzecz byłych żołnierzy przez Lucjana Serafina, ówczesnego szefa Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Pieszycach. Z Jego inicjatywy przekształcono siedzibę Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Pieszycach w Izbę Pamięci gdzie zgromadzono pamiątki z okresu II Wojny Światowej. W lutym 2014 r. odbyło się tam otwarcie wystawy broni z kolekcji Zdzisława Maciejewskiego pt. „Broń pierwotna i średniowieczna na Dolnym Śląsku".
14 września 2013 r. Pan Zdzisław Maciejewski za książkę Wspomnienia zesłańca otrzymał główną nagrodę w XV edycji konkursu „Losy nasze...", w kategorii „Dzieje rodziny - wspomnienia i dokumentacja" w ogólnopolskim konkursie literackim organizowanym przez Towarzystwo Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych „Ojcowizna" oraz Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Zdzisław Maciejewski jest również autorem tekstów powieści („Wspomnienia zesłańca”) i zbiorów opowiadań („Pieszyccy kombatanci”, „Z Sybiru do Pieszyc”), w których przedstawiał historie mieszkańców Pieszyc. Ludzi, którzy przybyli na Ziemie Odzyskane po wojnie, ale wcześniej doświadczyli wielu cierpień.
Pan Zdzisław Maciejewski pisze również wiersze, w których pisze o Pieszycach, o przyrodzie i krajobrazach, podróżach, ludziach, rodzinie. Jego poezja jest spokojna, refleksyjna, zdystansowana. Twórca jest dobrym obserwatorem rzeczywistości, dnia codziennego, otaczającego go świata, kochający ludzi, mający do nich pozytywny stosunek, w jego wierszach przebija miłość do rodziny, która jest dla niego wartością największą, widać wyraźny dystans do siebie samego i subtelne poczucie humoru.

Zdzisław Maciejewski jest Inicjatorem konkursów edukacyjnych dla mieszkańców Pieszyc pt. »Korzenie mojej rodziny«. Opiekuje się Pieszycką Izbą Pamięci Narodowej im. Kazimierza Piwowarczyka. Zainicjował wzniesienie pomnika K. Piwowarczyka oraz wmurowanie tablicy ku czci żołnierzy – wyzwolicieli z lat 1918– 1920. Opiekuje się nagrobkami kombatantów, spoczywających na cmentarzu przy kościele w Pieszycach. Organizuje spotkania dla dzieci i młodzieży, mających na celu popularyzację polskiej historii narodowej.

<<< Galeria zdjęć z uroczystej Sesji Rady Miejskiej >>>

Uchwała Nr XLIII/320/2022
Rady Miejskiej w Pieszycach z dnia 26 maja 2022 roku
w sprawie: nadania honorowego obywatelstwa Gminy Pieszyce
CZYTAJ >>>