Z radością informujemy o zakończonym właśnie międzynarodowym projekcie współpracy pn. "Festiwal Kulinarny: Tradycje wsi polskiej i czeskiej". Wspólnie z partnerami: Lokalną Grupą Działania „Ujście Baryczy” Gmin Góra – Niechlów – Wąsosz oraz Euroregionem Pomezí Čech, Moravy a Kladska - Euroregion Glacensis w ramach podjętych działań zaprezentowaliśmy nie tylko tradycje i zapomniane potrawy – smaki z przeszłości, ale wzbogaconą o nowoczesne elementy kulturę polską i czeską.

A wszystko za sprawą min. warsztatów kulinarnych, których celem było przekazanie zasad zdrowego żywienia opartego na tradycjach kulinarnych z wykorzystaniem lokalnych produktów. W tym miejscu chcemy jeszcze raz bardzo podziękować gospodarzom miejsc, w których kręcone były filmy oraz wytwórcom naszych lokalnych produktów.
„Pstrąg w ziołach” nakręcony został dzięki gościnności Pana Wojciecha Staniszewskiego
z „Doliny Rybnej” w Grzmiącej w gminie Głuszyca. Chleb dostarczyło Łowisko Pstrąga „Złota Woda” Gracjan Rudnicki, a miody i pyłki Pan Dawid Chowański z „Pasieki pod Brzozami”.
„Golonka w piwie” upiekła się w Browarze Jedlinka w Jedlinie-Zdroju, a gospodarze oprócz piwa zaprezentowali swoje chleby i wyroby z własnej wędzarni.
„Sałatka z kozim serem” powstała w Kamionkach w gminie Pieszyce u Pani Janiny Mickiewicz z wytwarzanych przez gospodynię serów. Tutaj swoje dżemy zaprezentował Pan Grzegorz Wojciechowski z „Halinówki” natomiast miody dostarczyła „Pasieka pod Wielką Sową” Państwa Nowochodzkich.

salatka2

pasieka2

halinowka2


„Sałatka w dresingu lawendowym” powstała dzięki uprzejmości Pani Izabeli Rojczyk-Tietz z „Domu pod Lawendowym Polem” w Woliborzu w gminie Nowa Ruda. Swoje wyroby na bazie lawendy zaprezentowali gospodarze, a przetwory, dżemy i powidła dostarczyła Gmina Nowa Ruda.
„Duszona barania z warzywami” te warsztaty zostały nakręcone w Rzeczce w gminie Walim u Państwa Magdaleny i Witolda Drąg z „Sowiej Grapy”. Pan Marek Kapłon z „Pasieki z Gór Sowich” dostarczył miody i pyłki, Pani Anna Sałapatek z Michałkowej mleko, masło i sery, a Miramar z Dziećmorowic naturalne oleje, masła i octy.

Podczas warsztatów ogłoszony został konkurs kulinarny „Smaki z przeszłości – najlepszy przepis regionu”. W ramach uczestnictwa w konkursie należało przygotować krótki film lub relację zdjęciową. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas wydarzenia podsumowującego projekt, na którym rozdano nagrody dla uczestników konkursu jak również upominki dla autorów przepisów wykorzystanych w publikacji „Smaki
z przeszłości”.
Jeszcze raz wszystkim bardzo, bardzo dziękujemy, bo bez Was ten projekt nie miałby szans na realizację.
Do końca roku zakończy się realizacja projektu grantowego pn. „Atrakcyjna infrastruktura”. W ramach niego powstaną kolejne inwestycje na naszym obszarze: dwa place zabaw oraz miejsce rekreacji i wypoczynku w gminie Pieszyce jak również plac zabaw w Głuszycy i miejsce rekreacyjno – turystyczne w Bożkowie. Wszystkie inwestycje będą ogólnodostępne dla mieszkańców i turystów.
Z wielką przyjemnością informujemy, że już wkrótce będziemy mogli ogłosić dla Państwa nabory z dodatkowych środków na podejmowanie działalności gospodarczej oraz duże projekty inwestycyjne. Już teraz zapraszamy na naszą stronę www.partnerstwo-sowiogorskie.pl, aby zapoznać się z niezbędna dokumentacją.
W związku ze zbliżającym się końcem roku pragniemy złożyć Państwu również życzenia, aby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosły ze sobą wiele radości oraz refleksji dotyczących minionego okresu i planów na nadchodzący Nowy Rok.

Zarząd i Biuro LGD

loga

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Informacja opracowana przez Lokalną Grupę Działania „Partnerstwo Sowiogórskie”.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.