Samorz膮dowcy Subregionu Wa艂brzyskiego w poniedzia艂ek, 28 wrze艣nia podpisali deklaracj臋, w kt贸rej zobowi膮zali si臋 do stopniowej dekarbonizacji i odej艣cia od stosowania sta艂ych paliw kopalnych do 2030 roku.
DekarbonizacjaNews
Podpisana przez przedstawicieli ponad trzydziestu samorz膮d贸w deklaracja dotyczy nie tylko odej艣cia od paliw kopalnych, ale tak偶e m贸wi o potrzebie wykorzystania odnawialnych 藕r贸de艂 energii oraz wodoru w transporcie. Wsp贸lne dzia艂anie ma znale藕膰 odzwierciedlenie w pozyskiwaniu funduszy unijnych.
Poza kwesti膮 wizerunkow膮, za deklaracj膮 stoi te偶 twardy rachunek zysk贸w i strat. - Mamy w tej chwili w Polsce najdro偶sz膮 energi臋 elektryczn膮 w Europie, jest dlatego tak droga poniewa偶 jest obci膮偶ona op艂atami za emisj臋 dwutlenku w臋gla. Energia z elektrowni opalanych w臋glem brunatnym jest dro偶sza od energii z elektrowni opalanych w臋glem kamiennym z uwagi na generowane zanieczyszczenia atmosfery. Przysz艂o艣膰 dzia艂ania elektrowni i kopalni w Koninie ma perspektyw臋 2-3 lat poniewa偶 za chwil臋 tej energii nikt nie b臋dzie chcia艂 kupowa膰, bo b臋dzie m贸g艂 wybra膰 ta艅sz膮. Rynek energii w Europie jest regulowany, ale b臋dzie coraz mniej regulowany. Wtedy si臋 oka偶e, 偶e nie s膮 nawet potrzebne plany zamykania kopal艅, czy te偶 zamykania elektrowni w臋glowych. One po prostu nie b臋d膮 mog艂y sprzeda膰 swoich produkt贸w - wspomina艂 prezydent Wa艂brzycha, Roman Sze艂emej.
We wdra偶aniu konkretnych rozwi膮za艅 niezb臋dne b臋d膮 艣rodki zewn臋trzne bo gminy same nie ud藕wign膮 ci臋偶aru przeobra偶enia energetycznego. Najwi臋ksze nadzieje wi膮偶e si臋 z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji, dlatego samorz膮dowcy apeluj膮 do organ贸w unijnych o zwi臋kszenie nak艂ad贸w na ten program.


Fot. Radio Wroc艂aw