Przekraczamy granice EU EGProjekt nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0002284/136 pn. 鈥濺emont kapliczki w zabytkowym parku miejskim w Pieszycach鈥 wsp贸艂finansowany ze 艣rodk贸w Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz bud偶etu pa艅stwa  w ramach Funduszu Mikroprojekt贸w Euroregionu Glacensis Program Interreg V-A Republika Czeska Polska 2014-2020

 

Od G贸r Orlickich po G贸ry Sowie


To warto zobaczy膰!


Ko艣ci贸艂 ewangelicki w Bohuslavicach nad Metuj铆
kosciol ewangelickiDo wa偶nych budowli w gminie nale偶y neogotycki ko艣ci贸艂 Ewangelickiego Ko艣cio艂a Czeskobraterskiego z 1898 roku. Pod koniec 1898 r., kiedy zb贸r uzbiera艂 wystarczaj膮ce fundusze ze sk艂adek i datk贸w ewangelik贸w, mieszkaj膮cy w kraju i za granic膮, rozpocz臋to budow臋 nowego ko艣cio艂a ewangelickiego w Bohuslavicach wed艂ug plan贸w architekta Josefa Blechy z Pragi - Karl铆na. Na budow臋 ko艣cio艂a w stylu gotyckim zebrano 17 000 gulden贸w. Ko艣ci贸艂 zosta艂 zbudowany przez budowniczych V谩clava Reidla i Tom谩拧a Souhrada z Hradca Kr谩lov茅, a prace i transport materia艂贸w zapewnili bezp艂atnie obywatele i cz艂onkowie zboru.
Na wie偶臋 zawieszono trzy dzwony o imionach: Luther, Hus i Komensk媒. Budowa zosta艂a zako艅czona, a wn臋trza ko艣cio艂a, wraz z organami, zosta艂o wyposa偶one do ko艅ca 1899 roku.
Ko艣ci贸艂 zosta艂 zakupiony przez gmin臋 Bohuslavice nad Metuj铆 w 2011 r., a nast臋pnie odrestaurowany w latach 2011 鈥 2012 za kwot臋 6 mln CZK w ramach transgranicznego polsko-czeskiego projektu 鈥濿臋drowanie bez granic po p贸艂nocno-wschodnich Czechach i po Dolnym 艢l膮sku鈥, wsp贸艂finansowanego przez Uni臋 Europejsk膮. W 2013 r. gmina naby艂a r贸wnie偶 od Ewangelicznej Jednoty Czeskobraterskiej parafi臋 ewangelick膮 i szko艂臋 wraz ze wszystkimi przyleg艂ymi terenami.

Wie偶a widokowa na Wielkiej Sowie w Pieszycach

Wielka Sowa (1015 m n.p.m) z wie偶膮 widokow膮 na szczycie to dzi艣 symbol G贸r Sowich i Gminy Pieszyce. Jej historia ma sw贸j pocz膮tek w 1886 roku, kiedy na dwumetrowej, kamiennej podstawie wybudowano pierwsz膮 - drewnian膮 wie偶臋 widokow膮, kt贸ra przetrwa艂a do 1904 roku. W 1905r. po艂o偶ono w臋giel kamienny pod budow臋 nowej, 偶elbetonowej konstrukcji, kt贸r膮 uko艅czono rok p贸藕niej. Uroczyste otwarcie nast膮pi艂o 24 maja 1906 roku. Wie偶臋 nazwano imieniem Otto von Bismarcka, a po 1945 roku oficjalnie przemianowano j膮 na wie偶臋 gen. W艂adys艂awa Sikorskiego, nast臋pnie (w 1980r.) na wie偶臋 dr Mieczys艂awa Or艂owicza (aktywnego dzia艂acza PTTK). Dzi艣 to po prostu wie偶a widokowa na Wielkiej Sowie.
Wie偶a ma 25 m wysoko艣ci, by dosta膰 si臋 na jej szczyt, trzeba pokona膰 128 kr臋tych schodk贸w, to jednak nie przeszkadza turystom w t艂umnym jej odwiedzaniu. Widok ze szczytu wie偶y jest po prostu ol艣niewaj膮cy, o ka偶dej porze roku.
W sezonie letnim 鈥 od maja do pa藕dziernika, wie偶a widokowa na Wielkiej Sowie czynna jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00. W sezonie zimowym 鈥 listopad 鈥 kwiecie艅, wie偶a czynna jest w weekendy w godzinach od 9:30 do 15:30. Ka偶dorazowo warunkiem otwarcia obiektu s膮 dobre warunki pogodowe.
Bilet wst臋pu na wie偶臋 kosztuje: normalny 6 z艂, ulgowy 3 z艂. A 偶eby zach臋ci膰 was jeszcze bardziej zapraszamy na obraz on-line z kamer na Wielkiej Sowie http://www.pieszyce.pl/index.php/wielka-sowa/kamery.

wieza na wielkiej sowie

--------

Rozpoczynamy cykl artyku艂贸w Od G贸r Orlickich po G贸ry Sowie realizowanego w ramach projektu nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0002284/136 pn. 鈥濺emont kapliczki w zabytkowym parku miejskim w Pieszycach鈥, kt贸rych zadaniem b臋dzie przybli偶enie Pa艅stwu najwi臋kszych atrakcji miast partnerskich Pieszyc w Polsce i Bohuslavic nad Metuji w Republice Czeskiej oraz zach臋cenie do odwiedzenia tych fascynuj膮cych miejsc!

Zaczynamy

Pieszyce panorama

 Pieszyce 鈥 miasto w G贸rach Sowich

Pieszyce le偶膮 w po艂udniowej cz臋艣ci wojew贸dztwa dolno艣l膮skiego. To ma艂a, malownicza gmina po艂o偶ona w du偶ej cz臋艣ci na terenie G贸r Sowich. Symbolem Gminy Pieszyce jest muflon, kt贸rego najliczniejsza populacja w Polsce znajduje si臋 w艂a艣nie w G贸rach Sowich. Osada prawdopodobnie powsta艂a w XIII wieku, a pierwsza pisana wzmianka o tej miejscowo艣ci pochodzi z 1258 roku. W XIX wieku w Pieszycach rozwin臋艂o si臋 tkactwo 鈥 藕r贸d艂a historyczne podaj膮, 偶e obok ponad stu gospodarstw ch艂opskich funkcjonowa艂o tu, a偶 czterna艣cie fabryk w艂贸kienniczych. To r贸wnie偶 w Pieszycach rozpocz臋艂o si臋 powstanie tkaczy 艣l膮skich z 1844 r., rozs艂awione na kartach literatury przez Gerharda Hauptmanna. Obecnie gmin臋 Pieszyce zamieszkuje nieco ponad 9000 mieszka艅c贸w. Obszar gminy Pieszyce pokryty jest g臋st膮 sieci膮 dobrze oznakowanych szlak贸w turystycznych i tras rowerowych, kt贸re zr贸偶nicowane s膮 pod wzgl臋dem d艂ugo艣ci i trudno艣ci. Gmina nale偶y tak偶e do Strefy MTB SUDETY, czyli najwi臋kszego systemu tras rowerowych w Polsce (20 tras o 艂膮cznej d艂ugo艣ci ponad 500 km!). Zim膮 mi艂o艣nicy 鈥瀊ieg贸wek鈥 mog膮 korzysta膰 z ratrakowanych tras biegowych. Na terenie gminy znajduje si臋 wiele zabytk贸w architektury: pa艂ac barokowy z XVIII wieku w Pieszycach, pa艂ac barokowo - klasycystycznym z XVIII w. w Ro艣ciszowie oraz  ko艣cio艂y 艣w. Jakuba, 艣w. Antoniego, 艣w. Anio艂贸w Str贸偶贸w w Kamionkach, 艣w. Bart艂omieja w Ro艣ciszowie i 艣w. Jana Nepomucena w Piskorzowie. Gmina Pieszyce to tak偶e Park Krajobrazowy G贸r Sowich oraz najwi臋ksza atrakcja regionu czyli g贸ra Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) z ponad 114-letni膮 wie偶膮 widokow膮.

Bohuslavice panorama

Gmina Bohuslavice nad Metuj铆

Pierwsza wzmianka o Bohuslavicach pochodzi z dokumentu fundacyjnego ko艣cio艂a w Dobru拧ce, kt贸ry zosta艂 za艂o偶ony w 1371 roku przez Sezima z Dobru拧ki. Gmina Bohuslavice le偶y w po艂udniowej cz臋艣ci powiatu N谩chod. Pod wzgl臋dem geograficznym i turystycznym miejscowo艣膰 nale偶y do pogranicza K艂odzkiego i le偶y u podn贸偶a G贸r Orlickich. Ich wysoko艣膰 nad poziomem morza wynosi 284m. Liczba ludno艣ci waha si臋 w okolicy 1000. Gmin臋 z zewn膮trz okalaj膮 lasy Tu艡铆 z du偶ym stawem, Horka i Hal铆n z du偶ym wyst臋powaniem ciep艂olubnej ro艣linno艣ci le艣nej. Jedynym rezerwatem przyrody w ca艂ych p贸艂nocno-wschodnich Czechach s膮 Zbytka, gdzie ro艣nie rzadka chroniona ro艣linno艣膰. Tutaj r贸wnie偶 znajdowa艂o si臋 znane i owiane legendami bezdenne jezioro, o kt贸rym pisa艂 A. Jir谩ska w swojej powie艣ci 鈥濵roki鈥.

Przez Bohuslavice przep艂ywa Bohuslavick媒 potok z kaskad膮 staw贸w 鈥 艩uryt, 艩t铆p, Tl谩skal, V臎啪i拧t臎, Pod hospodou, Pod pastou拧kou oraz Dolej拧铆 rybn铆k, przypominaj膮cy czasy prze艂omu XIV i XV wieku, kiedy hodowano tam karpie, a nasza gmina nie pozostawa艂a w tyle za s艂awami stawiarstwa w po艂udniowych Czechach.

W gminie znajduj膮 si臋 trzy rze藕by - figura Matki Boskiej autorstwa Rudolfa Kom谩rka w parku w centrum gminy, figura 艣w. Wac艂awa autorstwa Mikul谩拧a Voborn铆ka przy wej艣ciu na cmentarz katolicki oraz pomnik Jana Nepomucena z 1757 roku na wysepce stawu V臎啪i拧t臎 autorstwa Jana 艩piroha.