Szanowni Państwo,

informuję, że zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r.
w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 (Dz. U. poz. 1581
z późn. zm.), osoby zatrudnione lub wykonujące obowiązki w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej w rozumieniu art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej lub w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, jak również osoby przebywające w domu pomocy społecznej lub w placówce zapewniającej całodobową opiekę, mogą skorzystać z dobrowolnej bezpłatnej szczepionki przeciw grypie.

Zgodnie z prośbą Pani Justyny Pawlak, Dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, przekazuję poniższe informacje.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia w zakładce GRYPA – informacje zostały zamieszczone materiały dotyczące realizacji szczepień przeciw grypie na sezon 2021/2022.

Szczepienia będą wykonywane w podmiotach wskazanych na mapie punktów szczepiących przeciw grypie (wśród nich będą zgłoszone powszechne punkty szczepień przeciw COVID-19). Lista punktów szczepień jest dostępna i będzie na bieżąco aktualizowana na stronie pacjent.gov.pl https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.

Do punktów szczepień będą zaliczane podmioty lecznicze, które po przesłaniu stosownego zgłoszenia do WO NFZ (zasady dostępne na stronach WO NFZ), zostaną dodane do wykazu (lub w zaktualizowanym wykazie) prowadzonego przez właściwego miejscowo dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ.

Po umieszczeniu w wykazie WO NFZ, podmiot leczniczy będzie mógł zapotrzebować z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych szczepionkę dla swoich pracowników, jak i dla pacjentów (według potrzeb), poprzez portal http://sds.mz.gov.pl. Składane zapotrzebowania kierowane do Ministra Zdrowia przez instytucje, urzędy centralne lub apteki nie będą podlegać realizacji.

W przypadku gdy podmiot leczniczy dotychczas wskazany do zapewnienia opieki  medycznej dla danej grupy zawodowej lub współpracujÄ…cy z danÄ… instytucjÄ… nie zostanie wpisany do wykazu lub nie zÅ‚oży zgÅ‚oszenia do WO NFZ, jego pracownicy bÄ™dÄ… mogli skorzystać z usÅ‚ug innego punktu szczepieÅ„ bÄ™dÄ…cego w wykazie i na mapie punktów.

Rozpoczęcie etapu szczepień zostało zaplanowane na miesiąc październik 2021 r.,
z perspektywą zakończenia wraz z końcem roku 2021, lub do czasu wyczerpania stanów magazynowych.

Zgodnie z wytycznymi, na szczepienie przeciw grypie nie ma skierowań, wystarczy umówienie terminu wizyty w punkcie szczepień. Nie ma też zapisów przez system e-rejestracji, termin wyznacza punkt szczepień podczas kontaktu z pacjentem.

Przy zapisie nie dziaÅ‚a system e-rejestracji wykorzystywany przy rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19. Punkt szczepieÅ„ nie wydaje zaÅ›wiadczeÅ„ o wykonanym szczepieniu, jednak fakt zaszczepienia zostanie odnotowany w Internetowym Koncie Pacjenta lub w posiadanej przez osobÄ™ szczepionÄ… MiÄ™dzynarodowej Książeczce SzczepieÅ„.

W pierwszej kolejności wykonanie szczepienia jest rekomendowane dla personelu medycznego. Nie ma jednak wyznaczonych ograniczeń w realizacji świadczeń przez punkt szczepień.

Osoba szczepiÄ…ca siÄ™ zobowiÄ…zana jest do zÅ‚ożenia oÅ›wiadczenia o speÅ‚nieniu warunku wynikajÄ…cego z § 2 rozporzÄ…dzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 na wzorze dostÄ™pnym na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype oraz w zakÅ‚adce GRYPA Informacje.

Jednocześnie wyjaśniam, że za organizację procesu szczepień odpowiedzialne jest Ministerstwo Zdrowia, dlatego w przypadku dodatkowych pytań, uprzejmie proszę o ich kierowanie bezpośrednio do resortu zdrowia.

 

Z upoważnienia Wojewody Dolnośląskiego
Danuta Zawilla
Zastępca Dyrektora Wydziału
Zdrowia i Polityki Społecznej