We wrześniu 2020 r. Gmina Pieszyce przejęła od Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie opiekę nad ścieżką przyrodniczą Lasocin – Kamionki. Od tego czasu na trasie ścieżki wykonany został szereg prac zmierzających do jej odświeżenia i udostępnienia turystom.
- Cieszę się, że udało nam się przeprowadzić to zadanie – przyznaje Dorota Konieczna – Enozel, burmistrz Pieszyc. – Ścieżkę przejęliśmy w bardzo zniszczonym stanie, a jej utrzymanie jest dla nas ważne z uwagi na edukację młodzieży i możliwość prowadzenia zajęć w terenie. Ścieżka jest bardzo lubiana przez młodzież szkolną, mieszkańców i turystów, którzy chętnie na nią zaglądają. W ramach działań Urzędu Miasta i Gminy w Pieszycach wykonaliśmy między innymi zupełnie nowe oznaczenie ścieżki w terenie zgodne z zasadami PTTK oraz nowe tablice opisujące walory przyrodnicze.
W pierwszej kolejności zmianie uległa nazwa trasy, bowiem poprzednia nieco wprowadzała w błąd. - Ścieżka faktycznie kończy się lub zaczyna – w zależności od kierunku marszu, w Rościszowie przy zjeździe do Lasocina i w Kamionkach – zauważa burmistrz Pieszyc. - Stąd uznaliśmy, że nazwa Ścieżka Przyrodnicza Rościszów – Kamionki będzie bardziej odpowiednia.
Trasa przebiega przez urocze, w części nieznane fragmenty Gór Sowich. Ciekawe przystanki pozwolą bliżej poznać Wam np. miejsca dokarmiania leśnych zwierząt, dowiecie się, dlaczego las jest samowystarczalny, poznacie ols, narodziny łąki oraz dowiecie się kilku ciekawostek o śladach dzikich zwierząt. Dodatkowo miniecie drewniany kamień, stary kamieniołom, pomnikowe lipy
Ciekawostką dla osób kolekcjonujących pieczątki turystyczne jest wydanie dwóch specjalnie przygotowanych dla ścieżki wzorów.
Pierwszy z nich dotyczy samej ścieżki przyrodniczej. Pieczątki te znajdziecie w specjalnych „domkach” zamontowanych na tablicach informujących o początku lub końcu ścieżki w Rościszowie i Kamionkach (w zależności od której strony zdecydujecie się maszerować). Drugi wzór dotyczy Siedmiu Sówek, czyli jednego z najmłodszych na Dolnym Śląsku pomników przyrody nieożywionej położonego tuż przy trasie ścieżki. W tym miejscu poznacie również legendę związaną z powstaniem Gór Sowich.
Urząd Miasta i Gminy w Pieszycach wydał również specjalne ulotki, w których znajdziecie m.in. opis ścieżki, poglądową mapę z zaznaczonymi najciekawszymi miejscami na trasie oraz miejsce na przystawienie pamiątkowych stempli.
- Dziękuję za pomoc w odnowieniu ścieżki Nadleśnictwu Świdnica i leśniczemu Leśnictwa Pieszyce – panu Krzysztofowi Tulejowi – mówi Dorota Konieczna – Enozel. – Dzięki współpracy udało się wykonać dwie kładki, które w rejonie Siedmiu Sówek pozwolą turystom przeprawić się suchą stopą na drugi brzeg strumienia.
Na wędrówkę po naszej ścieżce warto wybrać się o różnych porach roku, aby prześledzić ciekawe zmiany zachodzące w przyrodzie.
- Zapraszam chętne osoby, aby w piątek 15 października pomaszerowały z nami i symbolicznie otworzyły ścieżkę – informuje burmistrz Pieszyc. – Wychodzimy wspólnie o godzinie 8:15 z przystanku w Rościszowie przy filii MBP-CK. To dobry czas, aby poznać ścieżkę na nowo.
Ścieżka to doskonała propozycja na krótki spacer, nawet po pracy, lub na dłuższą wycieczkę z ogniskiem i przyjazną edukacją nie tylko dla najmłodszych. W obu przypadkach ścieżka rozpoczyna się w pobliżu parkingu i przystanku autobusowego. W Kamionkach trasę można zakończyć dodatkowo zwiedzaniem Muzeum Góry Sowie, a w Rościszowie na przepysznych sowiogórskich gofrach w Caffee Sówka.
Czas przejścia całej ścieżki wynosi około 3 godzin, a trasa liczy raptem 7,5 km i 300 metrów przewyższenia.
Całość prac kosztowała blisko 12 500 zł.