Po zagospodarowaniu budynku po Zespole Szkół im. Ks. Jan Dzierżonia w Pieszycach na potrzeby Szkoły Podstawowej nr 1 im. Pieszyckiej Harcerskiej Organizacji Podziemnej w Pieszycach, dyrekcja „jedynki” podjęła się stworzenia miejsca pamięci poświęconego dawnej Szkole Rolniczej i późniejszemu Zespołowi Szkół.
W honorowym miejscu umieszczono sztandar szkoły, kroniki, trofea i inne ważne pamiątki będące częścią historii dawnej Szkoły Rolniczej. Osoby chcące przybliżyć sobie historię szkoły będą mogły zwiedzać to miejsce.
Szkoła rozpoczęła swoją działalność w 1947 roku początkowo jako Publiczna Szkoła Powszechna Rolnicza, by już w kwietniu 1948 roku przekształcić się w Państwowe Gimnazjum Rolnicze. Od 1953 roku była to Państwowa Szkoła Rolnicza. Przyjęto wówczas 78 uczniów do dwóch klas., a kadrę pedagogiczną stanowiło 5 nauczycieli. Uczniowie zakwaterowani byli w internacie, a praktyki odbywały się w szkolnym gospodarstwie o powierzchni 96 ha.
W kolejnych latach szkoła kilkukrotnie zmieniała profile kształcenia. W 1976 roku w szkole utworzono Państwowe Technikum Rolnicze oraz pierwsze na Dolnym Śląsku Średnie Studium Zawodowe. W ten sposób powstał Zespół Szkół Rolniczych. Placówka rozwijała się bardzo szybko zmieniając typy szkół i kierunki kształcenia. Powstały Zasadnicza Szkoła Modernizacji Rolnictwa (1978), Państwowe Technikum Hodowlane (1979), Technikum Technologii Żywności (1984), Zasadnicza Szkoła Rolnicza – WGD (1984), Zasadnicza Szkoła Zawodowa – aparatowy przemysłu spożywczego (1990) i ogrodnik terenów zieleni (1991).
W 1998 roku nastąpiła zmiana nazwy szkoły na Zespół Szkół Technologii Żywności, a w 1999 r. na wniosek dyrekcji szkoły, samorząd miasta Pieszyce podjął decyzję o utworzeniu gimnazjum w budynku szkoły. Uchwałą Rady Powiatu Dzierżoniowskiego zmieniono również nazwę na Zespół Szkół, który w ofercie edukacyjnej dysponował: liceum ogólnokształcącym, liceum zawodowym – liceum gospodarcze, technikum – technik technologii żywności, zasadniczą szkołą zawodową oraz szkołą policealną.
Po wdrożeniu reformy systemu kształcenia w Polsce gimnazjum jako typ szkoły przestało istnieć. Tym samym młodzież, która zasilała do 2016 r. Zespół Szkół w Pieszycach w ramach gimnazjum, a wywodząca się głównie z Pieszyc, została przekierowana do ośmioletniej szkoły podstawowej. Stało się to przyczyną problemów lokalowych placówki, która zmuszona była pracować na dwie zmiany.
Z kolei sytuacja Zespołu Szkół była coraz trudniejsza. W trzypiętrowym budynku szkoły, dysponującym między innymi 12 klasopracowniami, halą sportową, siłownią i boiskami, uczyło się zaledwie 86 uczniów. Dla porównania w roku szkolnym 2011/2012 szkoła liczyła 414 uczniów, przy czym trzon szkoły stanowili uczniowie gimnazjum. Spadkowa tendencja liczby uczniów miała negatywny wpływ na koszty utrzymania placówki, w wyniku czego Rada Powiatu Dzierżoniowskiego podjęła uchwałę o likwidacji szkoły z dniem 31 sierpnia 2020 roku.
Na podstawie: 60 lat Zespołu Szkół im. ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach 1947-2007