Dziś o dwóch pomysłach, które pojawiły się w Banku
Pierwszy – spotkanie z radnymi Rady Miejskiej Pieszyc oraz Burmistrzem i komunikacja na przełęcze Gór Sowich.
Spotkania samorządowców z mieszkańcami to rzecz, którą bardzo sobie cenimy. Dlatego staramy się w miarę możliwości organizować takie spotkania – czy to w danych okręgach wyborczych, czy poświęcone danej sprawie – np. remontowi konkretnej ulicy. Niewątpliwą wartość mają również spotkania w szkole, gdzie Burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna – Enozel przeprowadza regularne lekcje z młodzieżą. W minionym tygodniu odbyło się także pierwsze spotkanie z młodzieżą dotyczące powołania młodzieżowej rady gminy.
Burmistrz pozostaje do Państwa dyspozycji w każdy wtorek w ramach przyjęć Klientów oraz za pośrednictwem innych kanałów – e-mail, telefon, Messenger. Przewodniczący Rady Miejskiej przyjmuje w Biurze Rady Miejskiej w środy w godzinach od 15:00 do 16:00. Zachęcam i zapraszam do kontaktu, rozmów i spotkań.
Gminy Powiatu Dzierżoniowskiego, wspólnie ze Starostwem Powiatowym oraz przy współpracy z Gminą Stoszowice planują powołać do funkcjonowania Związek Powiatowo – Gminny „Sowiogórskie autobusy”. Gmina Pieszyce na grudniowej sesji uchwaliła przyjęcie statutu.
Celem działania tego związku ma być zoptymalizowanie kosztów transportu oraz zwiększenie jego opłacalności. Obecnie jesteśmy w trakcie badania potoków pasażerskich i obciążenia poszczególnych linii. Dodatkowo ustawodawca wymaga od 2024 r., aby 40% transportu było transportem ekologicznym – na wodór lub na prąd. Będzie to wiązało się z wymianą znacznej części taboru. Przy okazji chcielibyśmy uruchomić komunikację, która będzie mogła obsłużyć sowiogórskie przełęcze. Czy wszystkie? Trudno dziś powiedzieć, będzie trzeba zbadać możliwości i policzyć koszty różnych rozwiązań.
Każda gmina zobowiązana jest do organizacji transportu publicznego tylko na swoim terenie, dlatego w Powiecie Dzierżoniowskim bardzo sobie cenimy funkcjonujący system połączenia gmin powiatu, który został wypracowany na przestrzeni lat.
---
Bank pomysłów – ścieżki rowerowe
Trasy dla rowerzystów to kolejny temat, który poruszyliście Państwo w Banku Pomysłów.
Zgłoszonym pomysłem jest budowa ścieżki Pieszyce – Piskorzów i dodatkowo połączenie ścieżek rowerowych Pieszyce – Dzierżoniów i Pieszyce – Bielawa przez nasyp kolejowy.
Cieszy nas ten pomysł. We wrześniu 2022 r. w Piskorzowie odbyło się w tej sprawie spotkanie zainicjonowane przez mieszkańców. Wzięli w nim udział m.in. Starosta Powiatu Dzierżoniowskiego Grzegorz Kosowski, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Dzierżoniowie Tomasz Morawiecki oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pieszyce – Dorota Konieczna – Enozel. Pierwszym krokiem w tym działaniu jest opracowanie projektu funkcjonalno – użytkowego dla inwestycji, do czego zobowiązał się starosta (właściciel drogi). Kolejnym etapem będzie przygotowanie i złożenie wniosku na pozyskanie środków finansowych umożliwiających realizację tej inwestycji.
Jeśli chodzi o łącznik ścieżek rowerowych Pieszyce – Dzierżoniów i Pieszyce – Bielawa przez nasyp kolejowy, to mamy pewien pomysł. Po pierwsze – jest to teren Skarbu Państwa – Gmina Pieszyce nie jest właścicielem tego terenu, co skutecznie utrudnia tam jakiekolwiek działania. W ramach dolnośląskiego projektu budowy cyklostrady chcielibyśmy właśnie w tym miejscu poprowadzić taki łącznik między ścieżkami i dodatkowo starym nasypem kolejowym poprowadzić ścieżkę w kierunku Dolnych Pieszyc.
Bank Pomysłów – place zabaw
Wracamy do pomysłów przekazanych przez Państwa w formie Banku Pomysłów. Tym razem zestawiliśmy place zabaw, ale nie tylko dla dzieci.
Jesteśmy na etapie przygotowania przetargu na wykonanie dużego placu zabaw na boisku byłym boisku Szkoły Rolniczej. Jeszcze w tym roku powstanie tam plac zabaw. Dodatkowo planujemy kolejne doposażenie placu „os. Królów”. Ponadto mamy przygotowany kompleksowy projekt na rewitalizację parku miejskiego w Pieszycach, który uwzględnia również plac zabaw. W przypadku tej inwestycji musimy pamiętać, że park jest miejscem zabytkowym, co utrudnia różne działania. Na dziś też nie widzimy możliwości pozyskania środków na tą konkretną inwestycję.
Kolejnym pomysłem była budowa w Pieszycach parku trampolin Uważamy, że to inwestycja, którą powinien raczej przeprowadzić przedsiębiorca prywatny i zależy na pewno od popytu na taką formę aktywności. W niedalekiej odległości funkcjonuje taki park trampolin, który wydaje się zaspokajać potrzeby w tym zakresie, więc wątpliwe będzie uzasadnienie ekonomicznie takiej inwestycji.
Ciekawym pomysłem jest plac zabaw dla psów. Naszą propozycją jest wspólne działanie w tym zakresie. Jako Urząd Miasta i Gminy Pieszyce możemy ogrodzić wyznaczony na to teren - np. w parku przy ulicy Sanatoryjnej. Ale chcielibyśmy wspólnie z miłośnikami psów wyposażyć taki plac w przeszkody, które zostaną wykonane samodzielnie. Zachęcamy Państwa do współpracy w tym temacie i pozostajemy do dyspozycji, a zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu – poprzez sekretariat, e-mail, telefon lub poprzez Messengera.
Niebawem przedstawimy kolejne zgłoszone pomysły.
---
Budowa chodnika, placu zabaw, w tym także dla psów czy budowa bezpiecznych przejść dla pieszych – to tylko niektóre z wielu pomysłów mieszkańców na jeszcze bezpieczniejszą i piękniejszą Gminę Pieszyce, które pojawiły się w naszej grudniowej akcji pn. Bank pomysłów.
Przez najbliższe dni będziemy starali się zgrupować je w takie same lub podobne grupy tematyczne i odnieść się do nich wszystkich. Dziękujemy bardzo za Wasze głosy, które pokazują jasne oczekiwania i kierunki dążenia.
W pierwszej kolejności łączymy tematy drogowe. Oto propozycje, które Państwo przedstawiliście:
1. Budowa chodnika od ulicy Ogrodowej do żłobka – to inwestycja, która zdecydowanie ułatwi komunikację pieszych a przede wszystkim – poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Tą inwestycję postaramy się wykonać jeszcze w tym roku.
2. Modernizacja oświetlenia ulicznego i budowa bezpiecznych przejść dla pieszych.
Jesteśmy w trakcie wymiany oświetlenia w całej gminie. Będziemy korzystali z nowych, energooszczędnych źródeł oświetlenia, co przełoży się także na niższe koszty.
W ramach tej inwestycji doświetlonych zostanie także 12 przejść dla pieszych – tych na najbardziej ruchliwych drogach i w miejscach większego ruchu pieszych.
Oddzielnie złożyliśmy wniosek o wyznaczenie nowych przejść dla pieszych, które miałyby zostać wybudowane w systemie przejść bezpiecznych.
Pojawił się tez wpis mówiący o wyłączaniu oświetlenia w ciągu dnia – oświetlenie jest włączone tylko wtedy, gdy dokonywany jest jego przegląd lub naprawa. Jest to szczególnie odczuwalne przy wietrzej pogodzie, którą mamy w ostatnich dniach.
3. Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Bielawskiej i Ogrodowej
Właścicielem tych dwóch dróg jest Powiat Dzierżoniowski, dlatego taką inwestycję możemy przeprowadzić wspólnie. Starostwo Powiatowe opracowało już wstępną koncepcję ronda, która związana jest z rozwojem tego terenu oraz przede wszystkim – z poprawą bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że koncepcja budowy ronda będzie miała swoją kontynuację w formie projektu budowlanego i finalnie w postaci jego wykonania.
4. Remont drogi asfaltowej od drogi wojewódzkiej 383 w kierunku Polany Potoczkowej. To droga, która dziś jest bardzo rzadko użytkowana i nie prowadzi do żadnych zabudowań mieszkalnych. Jej remont nastąpi tylko w sytuacji, gdy uda się pozyskać inwestora na budowę całorocznej kolei gondolowej na Wielką Sowę. Gmina stara się pozyskać nowe pozwolenie na budowę wyciągu, aby ułatwić ten proces potencjalnemu inwestorowi.
W następnym wpisie po weekendzie przedstawimy kolejne Państwa propozycje z Banku Pomysłów i odniesiemy się do nich.