Trasa piesza, dla wprawionych piechurów
czas: ok. 4h
długość: 12,5 km
Kamionki (parking przy Czarnym Rycerzu)
Wędrówkę rozpoczynamy wchodząc na ścieżkę sentymentalną (pierwszy zakręt rozpoczynający górskie serpentyny). Podczas wędrówki podziwiać możemy wyjątkowo skalisty krajobraz.
Ścieżka sentymentalna
(+ 10 minut) Pierwszą atrakcją, którą napotkamy już po zaledwie 10 minutach drogi jest drewniana kładka przy kilkumetrowym wodospadzie, gdzie można odpocząć wsłuchując się w szum kaskady wodnej.
Åšpiewak
(+ 30 minut) Następnie ze ścieżki sentymentalnej wchodzimy na szlak czarny. Po około 30 minutach dojdziemy do Śpiewaka.
Kozie Siodło
(+40 minut) Kontynuując podróż czarnym szlakiem kierujemy się szeroką utwardzoną lecz stromą drogą do Przełęczy Kozie Siodło. To doskonałe miejsce na odpoczynek.
Wielka Sowa
(+45 minut) Zmieniamy szlak na czerwony i kierujemy się na najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę, której charakterystycznym punktem jest 25 metrowa wieża widokowa.
Wejście na balkon widokowy jest możliwe po zakupie biletu wstępu:
3 zł – bilet ulgowy
6 zł – bilet normalny
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie w sezonie letnim (w okresie od 1 maja do 31 października) czynna jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00 (pod warunkiem korzystnych warunków pogodowych). W sezonie zimowym czynna jest w weekendy w godzinach od 9:30 do 15:30.
Rozdroże pod Młyńskiem
(+30 minut) Z Wielkiej Sowy schodzimy szlakiem niebieskim kierując się do Rozdroża pod Młyńskiem. Czeka nas 30 minut wędrówki wąskim, stromym i kamienistym szlakiem.
Stara Jodła
(+10 minut) Kontynuując wędrówkę szlakiem niebieskim dotrzemy do Przełęczy Stara Jodła przez którą przebiega ścieżka przyrodnicza. To doskonałe miejsce na odpoczynek.
Kamionki
(+30 minut) Następnie kierujemy się szlakiem żółtym do Kamionek. Na trasie znajdziemy tablice informacyjne opisujące różne aspekty środowiska przyrodniczego. Po około pół godziny dotrzemy do pochodzącego z lat 1792 – 95 kościoła pw. Aniołów Stróżów w Kamionkach. W murze po lewej stronie od wejścia umieszczony jest kamienny, okazały krzyż pokutny z wyrytym nożem.
Smocza Jama
(+15 minut) Asfaltową drogą kierujemy się ok. 200 m w górę wsi. Przed mostem, po lewej stronie odbijamy na szlak czerwony, który w 10 minut doprowadzi nas do Smoczej Jamy – wyrobiska dawnego kamieniołomu serpentynitu - najbardziej znanej pozostałości kopalnianej w Kamionkach.
Kamionki (parking przy Czarnym Rycerzu)
(+30 minut) Ze Smoczek Jamy pozostaje nam powrót do asfaltowej drogi i spacer do parkingu przy hotelu Czarny Rycerz.